Jak zadbać o zdrową opaleniznę – jak dobrać SPF?


Opalanie się jest nieodłącznym elementem lata, a opalona skóra to pamiątka, którą przywozimy z wakacji. Jednak, jak wiadomo, wystawianie się na działanie słońca musi odbywać się mądrze i z umiarem. Filtry przeciwsłoneczne, czy to w formie kremu, czy balsamu są częścią podstawowego wyposażenia tych, którzy pielęgnują dobre relacje ze swoją skórą. Jednak czy stojąc przed wyborem odpowiedniego kremu z filtrem, wiesz, który wybrać, spośród tak licznie dostępny? Poniżej przedstawimy wszytko to, co musisz wiedzieć.

Czy trzeba zakrywać skórę – dlaczego krem z filtrem jest tak ważny?

Dlaczego trzeba chronić i zakrywać skórę?

Po pierwsze, ponieważ oparzenia słoneczne mogą pojawić się w mniej niż dziesięć minut ekspozycji skóry na promienie słoneczne i spowodować, że będziesz cierpieć przez kilka kolejnych dni.

Po drugie, jest to istotne, ponieważ długoterminowe konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Niektóre szkody mają charakter estetyczny: przedwczesne starzenie się skóry, depigmentacja lub ciemne plamy itp. Innymi słowy, efekt odwrotny od tego, do którego dąży się przy sezonowym opalaniu.

Jeszcze ważniejsze jest ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, które należy traktować bardzo poważnie. Dotyczy ono wszystkich rodzajów skóry, nawet tych przyzwyczajonych do słońca lub naturalnie opalonych. Winowajcą są promienie UVA, które przenikają przez bariery (parasole, chmury itp.) i wnikają głębiej do skóry właściwej.

Nie ma potrzeby wybierać między ochroną a opalaniem. Ochrona przed słońcem nie zapobiega opalaniu się, wręcz przeciwnie. Stopniowe budowanie opalenizny jest trwalsze niż opalenizna uzyskana w wyniku wielokrotnych oparzeń słonecznych.

Cechy dobrego filtra przeciwsłonecznego

Wybierając filtr przeciwsłoneczny, upewnij się, że posiada on pewne cechy:

Dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Istnieją dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, w zależności od rodzaju bariery ochronnej, którą wykorzystują:

Częste i obfite stosowanie

Kiedy już wybierzesz swój krem, aby był on naprawdę skuteczny, musisz go prawidłowo stosować. Jeśli zdecydowałaś się na filtr chemiczne, miej świadomość, że potrzebuje on 30 minut po aplikacji, aby zacząć w pełni działać.

Należy również pamiętać, aby w każdym przypadku nakładać kolejne, obfite warstwy co dwie godziny. Przebywając nad wodą, każdorazowo po zmoczeniu ciała, warto nałożyć kolejną warstwę produktu. Badania i ankiety pokazują, że ludzie mają tendencję do nakładania zbyt małej ilości kremu z filtrem.

Aby obliczyć współczynnik ochrony kremu, producenci zakładają aplikację 2 mg/cm2 skóry. Jest to minimalny próg niezbędny do uzyskania powtarzalnych wyników, które następnie są deklarowane na opakowaniach produktów przeciwsłonecznych. Spójrzmy prawdzie w oczy, poza środowiskiem laboratoryjnym nikt nie nakłada takiej ilości produktu na skórę. Statystycznie jest to około 0,5 mg/cm2. Ponadto ilość mocno wpływa na jakość ochrony: krem o indeksie SPF 50 przepuszcza tylko 2% promieni UV, jednak po nałożeniu 1 mg/cm2 skóry wartość ta wzrasta do 14%, a przy 0,5 mg/ cm2 nawet do 33%.

Wyposaż się mądrze

Zdecydowałeś się na markę, ale jaki SPF i jaki format wybrać? Najlepsze połączenie to wysoki SPF i mały rozmiar opakowania produktu. Dlaczego?

Wyższy SPF pomoże zrekompensować naszą tendencję do używania zbyt małej ilości kremu. Z kolei mały rozmiar opakowania ma taką zaletę, starczy na krócej, a tym samym zmusi Cię do zakupu nowego kremu z filtrem. Takie działanie da Ci pewność, że ochrona, którą stosujesz, pozostaje tak skuteczna, jak to tylko możliwe.

Każdy produkt ma maksymalny teoretyczny okres przydatności. W praktyce pewne szczegóły wskazują, że czas wyrzucić tubkę kremu: