Pierwszy raz na Wizaż24.pl?
Zarejestruj się.
Nie pamiętasz hasła?
Na podany wyżej adres email wyślemy nowe utworzone losowo hasło. Po zalogowaniu proszę ustwić nowe hasło.
OKAZJE
Piękne i zdrowe włosy są ważnym elementem urody. Nie tylko dodają uroku, ale często odzwierciedlają stan naszego ciała, a nawet umysłu. Jesień to czas, kiedy kondycja włosów u wielu osób ulega pogorszeniu. Co robić kiedy niepokojącą ilość włosów znajdujemy w swoim otoczeniu – na szczotce, ubraniach, podłodze? Jeśli doświadczamy zjawiska nadmiernego przerzedzania się fryzury to często znak, że włosy chcą nam o czymś powiedzieć. Nauczmy się odczytywać te subtelne znaki od organizmu.
Nie zawsze wypadanie włosów to sygnał o złym stanie zdrowia! Zupełnie normalne (fizjologiczne) jest wypadanie do 100 włosów dziennie, każdy włos wypada w ciągu 2 – 6 lat, a na jego miejscu pojawia się nowy. Proces ten wynika z cyklu wzrostu włosa i jego faz. Sytuacja, w której włosów wypada dużo więcej oznacza, że mamy do czynienia ze zjawiskiem nadmiernej utraty włosów, co jest skutkiem zmian zachodzących w naszym organizmie. Mogą to być zmiany banalne, które łatwo odwrócić lub poważne zmiany chorobowe.
Dlaczego włosy wypadają?
Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn – od niewłaściwej diety, niehigienicznego trybu życia, do zmian wynikających z procesów chorobowych.
Do najczęstszych przyczyn należą:
• okres poporodowy – po porodzie spada poziom estrogenów i włosy zaczynają gwałtownie wypadać. W trakcie ciąży poziom estrogenów jest wysoki przez co nie dochodzi wówczas do fazy katagenu (fazy wypadania włosa) i włosy stają się gęstsze. Po ok. 2 miesiącach po porodzie, poziom estrogenów zaczyna spadać, cykl wzrostu włosa zostaje przywrócony i włosy, które miały stopniowo wypadać przez 9 miesięcy ciąży gwałtownie wypadają. Taki stan zwykle trwa do 6 – 9 miesięcy, a zmiany te są fizjologiczne.
• menopauza, to okres zaburzeń hormonalnych, które wpływają na zmiany zarówno w jakości jak i ilości włosów. W tym czasie – zmniejsza się ilość estrogenów – hormonów, korzystnie działających na mieszki włosowe. Zwiększa się natomiast ilość androgenów – hormonów, działających niekorzystnie na mieszki włosowe, które przyczyniają się do przerzedzenia włosów i łysienia.
• zaburzenia pracy tarczycy, jeśli wykluczone zostały inne czynniki przyczyniające się do wypadania włosów, a ich utrata wciąż wzrasta, warto zbadać tarczycę. Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy może być przyczyną wypadania włosów, a nawet łysienia.
• zaburzenia gospodarki hormonów płciowych, w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego oraz łysieniem androgennym u kobiet. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia, wywołany działaniem męskich hormonów płciowych – androgenów. Łysienie androgenne najczęściej dotyka mężczyzn, ale może również dotyczyć kobiet. Często ma charakter dziedziczny. Za ten proces łysienia odpowiedzialna jest pochodna testosteronu DHT – (5α-Dihydrotestosteron), która powoduje zwężenie mieszków włosowych i w efekcie blokuje wzrost włosa.
• stres, to jeden z najpopularniejszych czynników powodujących nadmierną utratę włosów. W reakcji na stres, ciało napina się i dochodzi do różnego typu skurczy mięśni, także tych przywłosowych. W wyniku napięcia i zaciskania zmniejsza się ukrwienie skóry, przez to cebulki włosowe są gorzej odżywione. W stanie stresu również zwiększa się produkcja prolaktyny, której nadmiar sprzyja wypadaniu włosów.
Inne przyczyny wypadania włosów to między innymi:
• zaburzenia genetyczne;
• zatrucie toksynami, metalami ciężkimi;
• choroby: zakaźne, ogólnoustrojowe, skóry głowy np. grzybica;
• skutek uboczny przyjmowanych leków: immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca, antykoncepcja;
Istnieją także przyczyny, na które bezpośredni wpływ ma nasz styl życia. Zaliczamy do nich:
• zła dieta (np. niskokaloryczna i uboga w białko, powiązane z niedoborami patrz poniżej);
• niedobór cynku, żelaza, witamin z grupy B, witaminy A i biotyny;
• palenie papierosów;
• nieprawidłowa pielęgnacja i nadmierna stylizacja włosów.
Jak wzmocnić włosy?
Proces wzmacniania włosów powinniśmy rozpocząć “od środka” – tzn. zadbać o prawidłowe odżywienie naszego organizmu. W codziennym żywieniu bazujmy na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia z dużą zawartością składników odżywczych, m.in. minerałów i witamin. Pamiętajmy, że do utrzymania balansu gospodarki hormonalnej niezbędne będą także zdrowe tłuszcze. Stabilny poziom hormonów – mniej wypadających włosów.
Pomocne mogą okazać się także zioła – między innymi pokrzywa i skrzyp polny. Są one skarbnicą składników mineralnych takich jak np. krzem, który znacznie poprawia kondycję włosów.
Szczególną uwagę należy zwrócić na kosmetyki do pielęgnacji włosów. Zastanów się, czy za każdym razem na zakończenie mycia włosów i skóry głowy stosujesz odżywkę lub maskę do włosów? Czy jej używanie przynosi zadowalający efekt? Być może nie jest to produkt odpowiedni dla Twojego typu włosów.
Pamiętaj o złotej zasadzie – szampon powinien przede wszystkim oczyszczać skórę głowy, natomiast kosmetyk nakładany po nim (maska, odżywka, serum) pełni rolę odżywczą dla włosów. Jeśli posiadasz włosy suche lub zniszczone, używanie odżywki jest niemal niezbędne.
Gdy Twoim celem jest zmniejszenie wypadania włosów i przyspieszenie ich porostu bardzo pomocne mogą okazać się ampułki, serum i wcierki do skóry głowy. To właśnie przez skalp (tak nazywana jest owłosiona skóra na głowie) wchłaniane są substancje aktywne, które odżywią mieszki włosowe.
Dla poprawy kondycji włosów nie tylko od nasady lecz na całej długości warto wypróbować metodę olejowania włosów. Polega ona na aplikacji naturalnego oleju na całe włosy i pozostawienia go na określony czas. Poprawa jest widoczna niemalże natychmiast po zmyciu oleju, a włosy zachwycają blaskiem.
Wiele produktów do pielęgnacji włosów znajdziesz w naszym sklepie Wizaż24.pl w zakładce “Produkty-Włosy”. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.
Pamiętaj, że w procesie wzmacniania włosów najważniejsza jest systematyczność. Największe efekty, w zależności od rodzaju kuracji, zaczną pojawiać się po 1-3 miesiącach.
Zacznij już teraz, by w niedługim czasie cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami
Polecam,
mgr kosmetologii Paula Włodarczyk we współpracy z Pilomax Wax.