Jak dbać o farbowane włosy – pielęgnacja po koloryzacji


Nie ma to, jak wyjść z salonu fryzjerskiego ze świeżo ułożonymi włosami i kolorem, prawda? Niezależnie od tego, czy nosisz ten sam kolor od zawsze, czy też ostatnio zdecydowałaś się na zupełnie nowy styl, pamiętaj, że zawsze przyjemnie jest eksperymentować z nowymi odcieniami i cięciami, które będą pasować do Twojego indywidualnego charakteru. Jednak, aby nowy kolor cieszył Cię przez długi czas, musisz zadbać o jego pielęgnację.

Problemem, który jednak nigdy nie jest zabawny, są szkody, które mogą powstać w wyniku farbowania włosów. Rozdwojone końcówki, łamliwość, suchość i blaknięcie nie są obce tym kobietom, które często farbują włosy, jednak bez obaw! W Wizaż24 przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik jak dbać o piękne, farbowane włosy.

Zamów specjalny szampon do farbowanych włosów

Jeśli planujesz farbowanie włosów lub już masz kolor na włosach, zdecydowanie musisz używać szamponu i odżywki bezpiecznych dla koloru. Szampony i odżywki chroniące kolor pomogą Ci utrzymać farbę na dłużej i sprawią, że Twoje włosy będą lśniące, miękkie i piękne.

Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz bezpieczny dla koloru szampon, który nie zawiera siarczanów i alkoholu (dodatkowy plus, jeśli będzie to produkt organiczny)! Siarczany i alkohole to składniki większości szamponów, które znajdziesz w każdym z marketów, a które mogą spowodować, że Twoje włosy staną się suche i matowe. Siarczany i alkohole są bardzo szkodliwe dla włosów i na pewno spowodują, że kolor włosów szybko wyblaknie. Jeżeli chcesz jak najlepiej wykorzystać swój kolor, musisz używać odpowiednich produktów!

Fioletowe szampony

Jeśli kochasz swój popielaty blond i chcesz zachować jego bajeczny wygląd między wizytami w salonie, fioletowy szampon jest dla Ciebie produktem MUST HAVE. Fioletowy szampon to specjalny produkt, który zawiera wystarczającą ilość fioletowego pigmentu, aby zniwelować brązowe, złote lub żółte tony na Twoich włosach. Jeśli jesteś brunetką i masz pasemka lub balejaż, jest to również idealny produkt dla Ciebie!

Możesz używać fioletowego szamponu tak jak zwykłego szamponu, ale pozostaw go na włosach przez 5 do 10 minut, aby pozwolić mu zadziałać przed spłukaniem. W tym czasie możesz przejść do kolejnych kroków swojej codziennej rutyny, a szampon spłukać na koniec kąpieli.

Maski i odżywki

Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są zniszczone, czy nie, maski głęboko odżywiające powinny być ważną częścią Twojej pielęgnacyjnej rutyny! Włączenie tych cudownych kosmetyków do codziennej praktyki sprawi, że zawsze będziesz miała zdrowe, lśniące włosy.

Odżywki głęboko nawilżające są bardzo łatwe w użyciu. Nałóż odżywkę na mokre/wilgotne włosy i pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz! Jeśli chcesz, to możesz nawet w niej spać, pamiętaj, tylko by na poduszkę położyć miękki ręcznik.

Zdrowe nawyki!

Ogromną część utrzymania zdrowych włosów farbowanych stanowią dobre nawyki. Włosy poddawane zabiegom chemicznym lub farbowane są bardziej podatne na uszkodzenia niż włosy dziewicze, ale zachowanie zdrowej rutyny pozwoli utrzymać ich dobry wygląd! Małe zmiany naprawdę wpłyną na zdrowie Twoich włosów. Przedstawiamy kilka nawyków, które sprawią, że Twoje włosy będą piękniejsze.

Ogranicz mycie włosów

Łatwo jest uwierzyć, że skoro większość z nas bierze prysznic codziennie, to i włosy trzeba myć codziennie. Jednak nie jest to prawda! Codzienne mycie włosów farbowanych może spowodować, że staną się one łamliwe i suche, a tego przecież nikt nie chce. Choć może się to wydawać dziwne, większość specjalistów od pielęgnacji włosów zaleca mycie włosów od 2 do 3 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie włosów może pozbawić je naturalnego nawilżenia i połysku! Jeśli masz suche, zniszczone końcówki, dobrym pierwszym sposobem na ich naprawę jest rzadsze mycie. Jeśli czujesz, że możesz poradzić sobie z myciem włosów tylko raz w tygodniu, zrób to! Suchy szampon jest świetnym sposobem na to, aby Twoje włosy nie były zbyt tłuste pomiędzy myciami.
 

Podcinaj końcówki!

Jeśli masz dużo rozdwojonych końcówek lub uszkodzeń, regularne podcinanie może Ci pomóc. Z pewnością nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy starasz się zapuścić włosy, ale regularne podcinanie może sprawić, że włosy będą rosły szybciej i będą zdrowsze! Niestety, nie da się naprawić rozdwojonych końcówek, ale podcinanie włosów co 6-8 tygodni pomoże zachować ich zdrowie.

Unikaj promieniowania UV

"Zaraz, słońce też może zaszkodzić moim włosom?!" Tak moja droga, może. Słońce naturalnie rozjaśnia włosy, jak również rozbija wiązania chemiczne w farbie do włosów, co powoduje, że kolor blaknie. Aby zapobiec uszkodzeniu włosów przez słońce, staraj się nosić ładny kapelusz lub używać produktów do włosów, które mają właściwości ochronne przed promieniowaniem UV.
 

Unikaj ciepła!

Wiem, że dla naszych lokalnych mieszkanek Arizony jest to oczywista oczywistość, ale jest to szczególnie ważne, jeśli masz włosy farbowane. Włosy farbowane po zabiegach i koloryzacji są delikatne, więc używanie na nich gorących narzędzi, takich jak prostownice, może spowodować dodatkowe i niepotrzebne uszkodzenia.

Trzymaj się z dala od chloru

Bardzo ważne jest, byś trzymała swoje farbowane włosy z dala od chloru, zwłaszcza jeśli jesteś blondynką! Chlor jest silną substancją chemiczną, która może sprawić, że Twoje włosy będą bardzo suche i matowe. Ponadto, chlor może zmienić kolor włosów blond na zielony, przy czym niezwykle trudno jest zniwelować ten efekt, gdy już dojdzie do uszkodzenia włosów. Jeśli często przebywasz na basenie, polecamy zmoczyć włosy przed wejściem do basenu i użyć odżywki bez spłukiwania! To pomoże utrzymać chlor z dala od włosów, jednak niestety nie jest w 100% skuteczne.

Myj włosy zimną wodą!

Większość ludzi nie lubi zimnych pryszniców, ale mycie włosów zimną lub letnią wodą jest najlepszym sposobem na utrzymanie koloru przed wypłukaniem. Gorąca woda otwiera powierzchnię pasma włosów, co sprawia, że kolor łatwiej się wymywa. Spłukiwanie włosów zimną wodą nadaje im także dodatkowy połysk!